O.S.B 2.Kıs. 5.Cad. 10.Sk. No:2/2F–2/2G Sivas/TÜRKİYE
info@frigolinegroup.com
+90 535 568 77 65

FREEZE DRY - FRZ-500

Freeze Dry, dondurarak kurutma anlamına gelen bir işlemdir. Bu işlem, özel olarak geliştirilen sistemlerle gerçekleştirilir. Bu sistemlerden biri olan FRZ-500, 500 kg kapasitesi ve üstün özellikleri ile bu alandaki ihtiyaçlara profesyonel çözümler üretir.

Bu cihaz sayesinde gıdaların besin değeri kaybolmadan kurutulması sağlanır. Ayrıca kurutma sürecinde gıdaların dokusu, görünümü, şekli ve rengi de değişmez. Böylece klasik kurutma işlemine kıyasla çok daha kaliteli ve başarılı bir kurutma yapılmış olur. FRZ-500 ile sadece gıdalar değil, aynı zamanda ilaç ve biyolojik ürün gibi farklı malzemeler de kurutulur.

Freeze Dry FRZ-500 ile Dondurarak Kurutma Nasıl Yapılır?

Freeze Dry, gıdaları ve bozulmaya yatkın malzemelerin süblimasyon ile kurutulmasıdır. Bu yöntemde gıdalar direkt olarak dondurulur ve içerisinde bulunan donmuş haldeki su buharlaştırılarak gıdadan uzaklaştırılır. Böylece kurutma işlemi gerçekleşmiş olur. Freeze Dry ile kurutma için izlenen adımlar şu şekildedir:

 • 500 kg kapasiteli cihaz, gıdaları -40 °C seviyesine kadar soğutur ve tamamen donmasını sağlar. Sıcaklığın çok düşük olması, donma sırasında küçük buz kristalleri oluşmasına neden olur.
 • Dondurulan gıdalar vakum altına alınır ve böylece basınç düşürülür.
 • Düşük basınç sayesinde buz formundaki su direkt buharlaşır ve gıdadan uzaklaşır.
 • Gıdada kalan nem, nazik ısı uygulaması giderilir ve böylece kurutma işlemi tamamlanır.

Kurutma sonrasında gıdalar nem geçirmez ambalajlarda paketlenir. Böylece kaybedilen nemin yeniden gıda içerisinde birikmesi engellenir.

Freeze Dry Avantajları

500 kg kapasiteye sahip olan Freeze Dry ile yapılan dondurularak kurutma, birçok önemli avantaja sahiptir. Bu avantajlardan öne çıkanlara dair detaylar aşağıdaki gibidir:

 • Kalite

Geleneksel kurutma yöntemlerinde gıdaların şekli, rengi ve yapısı bozulur. Bu durumun nedeni ise suyun buharlaşması sırasında hücrelerin yırtılması ve zarar görmesidir. Ancak Freeze Dry ile yapılan kurutma işleminde hücrelerdeki yırtılma minimum düzeyde kalır ve gıdaların yapısı, rengi ve dokusu bozulmaz. Bu durum ise gıda kalitesinin korunmasına katkı verir.

 • Besin Değeri

Güneşte kurutma veya hava ile kurutma sırasında gıdaların besin değerlerinde belirgin bir düşüş meydana gelir. Ancak dondurularak kurutma sırasında sadece suyun gıdadan alınması nedeniyle besin değerlerinde ciddi bir azalma meydana gelmez. Yapılan araştırmalar, Freeze Dry ile yapılan kurutma işlemi sonucunda gıdaların besin değerlerinin en az %98 oranında korunduğunu ortaya koymuştur.

 • Uzun Raf Ömrü

FRZ-500 ile yapılan kurutma işlemi sonucunda gıdalardaki nem oranı %2-3 seviyesine iner. Böylece gıdalarda bakteri çoğalması ve bozulma gibi riskler tamamen ortadan kalkar. Bozulmanın meydana gelebilmesi için gıdalardaki nem oranının en az %25 olması gerekir.

Düşük nem oranı sayesinde çok uzun süre bozulmadan depolanabilir. Raf ömrü uzun olan kurutulmuş gıdalar, ticari açıdan da avantaj sağlar.

 • Orijinale Dönüş

Dondurularak kurutulan ürünler, ürünlerin türüne göre kurutulmuş olarak tüketilebileceği gibi eski hallerine döndürülerek de tüketilebilir. Bunun için ürünlere su eklemek yeterlidir. Su eklendiğinde ürünler ilk hallerine geri döner ve keyifli bir şekilde tüketilebilirler.

Freeze Dry Kullanım Alanları

Freeze Dry, kurutma konusunda devrim yaratan bir teknolojidir. Bu teknoloji, kurutma hassasiyetinin yüksek olduğu alanlarda kullanılır. 500 kg kapasiteli olan FRZ-500 cihazının kullanıldığı alanlardan bazıları şunlardır:

 • İlaçlar ve medikal ürünler
 • Gıdalar
 • Biyolojik malzemeler

İlaçların ve medikal ürünlerin özelliklerini kaybetmeden depolanmasında Freeze Dry teknolojisi etkili sonuç verir. Nem oranını neredeyse minimuma çekmesi, ilaçların bozulmadan çok uzun süreler depolanmasını mümkün kılar.

İlaçlar gibi biyolojik malzemelerde de dondurularak kurutma sistemlerinden yararlanılır. Tüm biyolojik malzemeler olmasa da uygun olanlar, bu teknoloji ile kurutulur ve depolanır.

FRZ-500 ve Freeze Dry teknolojisi ile ilgili detaylı bilgi almak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Standartlara uygun
Yüksek verim
Kaliteli ekipmanlar
Dış etkilere dayanıklı kabin
Kolay kurulum ve montaj
Kolay bakım
Zemin ya da duvara montaj
Geniş ürün yelpazesi
Komple, hazır ürün
Özel modeller ve tasarımlar
KapasiteBuz Tutma Kapasitesi (kg/parti)500 kg
Yaş Ürün Yükleme Kapasite (kg/parti)360 / 500
Tepsi ÖlçüleriToplam Tepsi Alanı (m2)55,5
Tepsi Boyutu (mm)804*677
Ürün Tepsi Sayısı (Adet)113
Tepsi Derinliği (mm)29
ElektrikGüç Tüketimi (kWh)45
  
Voltaj (V)421
Defrost SistemiSıcak Su ( Otomatik )
VFDVakum PompasıVar
KompresörVar
KondenserFan Hız Kontrol
ÖlçülerMakine Ölçüleri (g*d*y) (mm) (**)3495*3568*2528
Makine Yerleşim Alanı (m2) (**)11
Makine Dairesi Alanı ( (m2) (*)22
Raf Sayısı21
Raf Ölçüleri (mm)1409*2375
Raf Aralığı (mm)41
Çember Ölçüsü (m)2
VakumNihai Vakum Seviyesi (Pa)14 ≤
Vakum PompasıPfeiffer veya Edwars
SoğutmaKompresörBitzer
Soğutucu GazR404A
Soğutma YoluGaz
YazılımYazılımPLC
Uzaktan takip sistemiOpsiyon
MalzemeChamber ( Kazan )AISI 304
Tepsi MalzemesiAISI 304
Isıtma Raflarının MalzemesiAlüminyum
DiğerIce Kondenser Sıcaklığı (°C)-45
Raf Sıcaklığı (°C)max 70
Isı İletimiKonveksiyon
Ürün Soğutma Sıcaklığı (°C)-40
Ürün Soğutma Yeri– 40 Soğutma Odası
Isıtma raflarıGlikol + Saf Su
Ürün Yükleme Araba Sayısı4
Raylı SistemYok
Elektronik fan devir kontrolu
Emiş hattı akümülatörü
Alçak-Yüksek basınç presostadı
Yağ ayırıcı
Akustik ses izolasyonu

benzer ürünler

Merkezi soğutma üniteleri ticari tesislerde, marketlerde ve lojistik depolama alanlarında tercih edilmektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Endüstriyel soğutma üniteleri ticari tesislerde, marketlerde ve lojistik depolama alanlarında tercih edilmektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Monoblock soğutma üniteleri ticari tesislerde, marketlerde ve lojistik depolama alanlarında tercih edilmektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçin.